چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲

برگزاری همایش کتاب سال بانوان اقدام مبارکی است

برگزاری همایش کتاب سال بانوان اقدام مبارکی است

5c6a71836949a-500x229

آیت‌الله مقتدایی گفت: برگزاری همایش کتاب سال بانوان اقدام مبارکی است که خیلی دیر اتفاق افتاده، اما شروع این اقدام، مبارک و قابل قدردانی است.

به گزارش روابط عمومی و بین‌الملل، آیت‌الله مرتضی مقتدایی در در دیدار معاون پژوهش جامعه‌الزهرا علیهاالسلام و اعضای کمیته علمی، کمیته اجرایی و شورای سیاستگذاری نخستین همایش کتاب سال بانوان که در سالن جلسات شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران برگزار شد، عنوان کرد: برگزاری همایش کتاب سال بانوان اقدام مبارکی است اقدام مبارک است که خیلی دیر اتفاق افتاده، اما شروع این اقدام، مبارک و قابل قدردانی است.

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران اظهار داشت: شما با قصد خالص و برای رضای خدا در این مسیر گام برمی دارید که نتیجه و تأثیر آن را خواهید دید.

آیت‌الله مقتدایی در ادامه یادآور شد: ما تجربه‌ای از سال‌های قبل و پیش از انقلاب اسلامی در پیشرفت حوزه‌های علمیه خواهران داشتیم؛ چنانچه سال ۱۳۵۴ حوزه علمیه برادران با نام حوزه حضرت امام صادق علیه‌السلام را در اصفهان تأسیس کردیم که با حضور آیت‌الله فاضل لنکرانی افتتاح شد.

وی افزود: آن زمان بانوان نامه‌های متعددی ارسال می‌کردند و درخواست حوزه علمیه خواهران را داشتند، به همین خاطر مکانی را برای حوزه علمیه خواهران اجاره کردیم و از همان ابتدا مورد استقبال فراوان قرار گرفت و این حوزه هم اکنون با عنوان حوزه علمیه خواهران فاطمه الزهرا سلام الله علیها و تحصیل بیش از ۶۰۰ بانوی طلبه از سطح یک تا سطح چهار در حال فعالیت است.

ظرفیت، پیشرفت و استقبال در حوزه‌های علمیه خواهران بسیار بالا است

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران تصریح کرد:  حوزه‌های علمیه خواهران از نظر پیشرفت تحصیلی، اخلاقی، فعالیت‌های پژوهشی و غیره به مراتب بهتر از طلاب برادر است، ظرفیت، پیشرفت و استقبال در حوزه‌های علمیه خواهران بالا است، اما باید از این ظرفیت استفاده شود.

آیت‌الله مقتدایی بیان داشت: متأسفانه هنوز پیشرفت‌های بانوان طلبه در حوزه‌های علمیه ارزیابی نشده و نمود نداشته است، پیشرفت‌هایی که در حوزه‌های تألیف، مقاله نویسی، تدریس، تبلیغ و غیره وجود دارد.

وی یادآور شد: چندی پیش، شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران دیداری با حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی داشت که در این دیدار حجت‌الاسلام‌والمسلمین مدنی، گزارشی از فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی جامعه‌الزهرا علیهاالسلام ارائه کرد که چنین آمادگی و پیشرفتی برای آیت‌الله مکارم شیرازی قابل توجه و شگفت انگیز بود و ایشان را تحت تأثیر قرار داد؛ چنانچه این موضوع را در جلسه درس خویش مطرح کردند.

حوزه‌های علمیه خواهران از برکات انقلاب اسلامی است /ظرفیت‌ها و قابلیت‌های حوزه‌های عملیه خواهران باید احصا شود

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه تأسیس حوزه‌های علمیه خواهران از برکات انقلاب اسلامی است، تأکید کرد: ما قبل از انقلاب، حوزه علمیه خواهران به این صورت نداشتیم، اما امروز حوزه‌های علمیه خواهران به عنوان شجره طیبه انقلاب اسلامی مطرح هستند.

آیت‌الله مقتدایی اظهار داشت: لیاقت و ظرفیت در حوزه‌های علمیه خواهران بسیار بالا است، اما این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها باید احصا شده و مورد استفاده قرار گیرند و به صورت گسترده منتشر شوند.

وی عنوان کرد: متأسفانه برخی افراد جامعه نسبت به فعالیت‌ها و بودجه ای که صرف حوزه‌های علمیه از جمله حوزه‌های علمیه خواهران می‌شود، انتقاد دارند که به خاطر این است که عموم مردم از فعالیت‌های حوزه‌های علمیه خواهران اطلاع دقیقی ندارند.

پیشرفت‌های علمی بانوان باید مکتوب و منتشر شود / پژوهش‌های بانوان طلبه باید ساماندهی شوند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تأکید کرد: اقدام شما جهت برگزاری همایش کتاب سال بانوان، اقدام مبارکی است و با این همایش می‌توان پیشرفت‌هایی که خواهران در نوشته ها، تألیفات، مقالات و فعالیت‌های علمی خود در حوزه‌ها و در عرصه زن و خانواده دارند، به منصه ظهور گذاشت.

آیت‌الله مقتدایی با بیان اینکه پیشرفت‌های علمی بانوان باید مکتوب و منتشر شود، گفت: برخی تألیفات بانوان آنچنان غنی و پربار است که قابلیت ارائه در مراکز علمی و آموزشی را دارند، چنانچه به گفته یکی از اساتید فاضل حوزه و دانشگاه، یکی از طلاب کتابی نوشته است که می‌توان به عنوان کتاب درسی ارائه داد که این فعالیت قابل قدردانی است.

وی با تصریح بر اینکه پژوهش‌های بانوان طلبه باید ساماندهی شوند، افزود: مسئولان علمی، آموزشی و پژوهشی باید به پژوهشگران موضوع ارائه دهند و اولویت‌ها مشخص شود و در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

لزوم حضور بانوان طلبه در اجتماع

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران در ادامه بر لزوم حضور بانوان طلبه در اجتماع تأکید کرد و اظهار داشت: سخنرانی‌های بانوان در اجتماع می‌تواند مؤثر باشد؛ اگر بانوان عالمه با حجاب اسلامی درباره حقوق زن در اسلام سخن بگویند، اثر آن از گفتن این مسائل در مجامع دیگر بسیار بیشتر خواهد بود.

آیت‌الله مقتدایی تصریح کرد: امروز برخی افراد موضوعات مربوط به حجاب را به سخره می‌گیرند، اما اگر ضرورت حجاب و عفاف که از احکام اسلام است، توسط بانوان تبیین شود، تأثیر بیشتری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در حوزه‌های خواهران وجود دارد، احصا کنید، عنوان کرد: بانوان طلبه در حوزه مسائل آموزشی و پژوهشی استقبال زیادی می‌کنند که شما مسئولان باید فراخوان آثار داشته باشید، پژوهشگران را معرفی و تشویق کنید تا در سطح جامعه و بین الملل مطرح شوند.

لزوم معاشرت چهره به چهره اساتید عالمه و باسابقه حوزوی با طلاب

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران بیان داشت: اگر در حوزه‌های علمیه خواهران چنین گوهرهایی پرورش پیدا کنند، می‌توانند در جامعه و در بین بانوان حضور پیدا کنند و به تبلیغ دین و معارف اهل بیت علیهم‌السلام بپردازند.

آیت‌الله مقتدایی گفت: اساتید جامعه‌الزهرا علیهاالسلام و دیگر اساتید فاضل حوزه‌های علمیه خواهران باید در حوزه‌های علمیه خواهران سراسر کشور مستقر شوند، در حجره‌های بانوان طلبه حضور یابند و نشست‌های عمومی و تخصصی برگزار کنند.

وی تصریح کرد: معاشرت چهره به چهره طلاب با اساتید فاضل و باسابقه حوزوی، بهترین تأثیر اخلاقی و آمادگی را در دوران طلبگی می‌تواند داشته باشد؛ چنانچه در گذشته نیز علما و بزرگان دین هر یک در مدرسه ای حجره داشتند، طلاب با علما محشور بودند و هر روز رفت و آمد و نشست و برخاست علما را می‌دیدند که همین مسئله اثر اخلاقی بر طلاب داشت.

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران یادآور شد: در گذشته، درس اخلاق مرسوم نبود، اما با وجود اینکه درس اخلاق مرسوم نبود اما طلاب حوزه، بسیار مهذب و متخلق به اخلاق حسنه بودند؛ علت این بودکه طلبه‌ها با اساتید و مراجع محشور بودند و روش و منش آنها و رفتار  و عملکرد آنان بر طلاب تأثیر می‌گذاشت.

آیت‌الله مقتدایی تأکید کرد: ما اساتید نخبه، باتجربه و عالمه فراوانی در حوزه‌های علمیه خواهران داریم که ناشناخته هستند، بنابراین ما باید زمینه حضور مستمر علما و اساتید فاضل را در حوزه‌ها فراهم کنیم.

بانوان طلبه درباره عرفان‌های کاذب و جریان‌های انحرافی روشنگری کنند

وی به ظهور عرفان‌های کاذب در جامعه اشاره کرد و افزود: امروز عرفان‌های کاذب و جریان‌های انحرافی متعددی در جوامع بشری پدیدار شده است که عقاید مردم به ویژه بانوان را فاسد می‌کنند، به همین خاطر بانوان فاضله عالمه مهذبه که در حوزه‌های علمیه به ویژه جامعه‌الزهرا علیهاالسلام سابقه درخشانی دارند باید در جامعه حضور فعال داشته باشند و در جلسات مختلف روشنگری کنند.

دبیر شورای سیاستگذاری حوزه‌های علمیه خواهران به تدوین کتب درسی و اجرای طرح تربیت تدوینگر در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام اشاره کرد و گفت: این کار اقدام مبارک و شایسته ای است که امیدواریم با دقتی که به کار می‌برید، کتاب‌هایی تدوین شود که در حوزه‌های علمیه سراسر کشور و حتی دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

آیت‌الله مقتدایی در پایان تأکید کرد: حوزه‌های علمیه منتسب به حضرت ولیّ عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف است و طلاب سربازان آن حضرت و مورد عنایت ویژه ایشان هستند که امید است کار بابرکتی که شروع کردید با جدیت ادامه دهید و خدمت خالصانه شما مورد عنایت ویژه صاحب الأمر عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف قرار گیرد.

گفتنی است؛ مراسم اختتامیه نخستین همایش کتاب سال بانوان روز پنجشنبه ۹ اسفند همزمان با ایام ولادت باسعادت حضرت زهرا علیهاالسلام در جامعه‌الزهرا علیهاالسلام برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط :

اشتراک گذاری مطلب: